Co zrobić, gdy pies ciągnie na spacerach?

Spacery z psem to jeden z obowiązków każdego właściciela czworonoga. Dziennie powinniśmy zapewnić psu 3-4 spacery. Jeśli mamy dom, to możemy wypuszczać psa na ogród, ale oprócz tego musimy zabrać go na przynajmniej jeden dłuższy spacer. Na ogrodzie pies może załatwić swoje potrzeby. Jednak spacer to również możliwość poznania nowych zapachów, a także okazja do spotkania innych psów. Spacery powinny być dla nas przyjemnością. Jednak często przez błędy w wychowaniu pies może nas ciągnąć. Wtedy nie mamy ochoty na długie spacery.

Co zrobić, gdy pies ciągnie na spacerach?

Ciągnięcie na spacerach jest spowodowane tym, że pies chce szybciej dojść w jakieś miejsce. Przyczyną może być intensywny zapach, który przyciąga psa bądź coś atrakcyjnego w polu jego widzenia. Tutaj wszystko zależy od czworonoga. Jedne psy będą ciągnąć do innych psów, a inne jeśli zobaczą na swojej drodze patyk czy kamień. Pies przez ciągnięcie chce jak najszybciej dostać się w upragnione miejsce. Dlatego też, kiedy pies zacznie nas ciągnąć możemy się zatrzymać bądź zmienić kierunek marszu. W ten sposób pokażemy mu, że jeśli chce dojść w jakieś miejsce, to nie może ciągnąć. W czasie spaceru smycz powinna być stale luźna. Gdy się napina zatrzymujemy się bądź zawracamy. Jest to tak zwane chodzenie na luźnej smyczy. W ten sposób pies z czasem nauczy się cierpliwości, i nie będzie nas ciągnął. Warto również nagradzać psa co jakiś czas, jeśli ten przejdzie kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów bez ciągnięcia. W nauce przydatne są również szelki typu easy walk. Mają one karabińczyk z przodu. Dzięki temu kiedy pies ciągnie obraca się w naszą stronę, co wydłuża jego drogę w docelowe miejsce. Ten rodzaj szelek łączymy jedynie z klasyczną smyczą.

Często w oduczeniu ciągnięcia pomocna jest zmiana obroży na szelki. Jeśli pies od małego chodzi w obroży, to po zmianie na szelki na początku nie powinien ciągnąć. W ten sposób możemy łatwiej nauczyć go chodzenia na luźnej smyczy. Ważna jest również odpowiednia długość smyczy. Najlepiej sprawdzą się ta o długości trzech metrów. Jest to odpowiednią długość, żeby pies mógł eksplorować teren wokół. Jednocześnie smycz nie jest zbyt długa, co pozwala na lepszą kontrolę nad zwierzakiem.

Czasami jest również tak, że pies ciągnie kiedy ma zbyt mało ruchu w ciągu dnia. Niektóre rasy psów potrzebują sporej dawki ruchu. Dlatego w ich wypadku krótkie spacery się nie sprawdzą. Tutaj warto zabrać psa najlepiej rano na dłuższy spacer. Na spacerze możemy spuścić psa ze smyczy lub skorzystać z linki treningowej. Aportowanie zmęczy naszego pupila, co sprawi, że na kolejnych spacerach będzie nieco spokojniejszy.