Ile razy dziennie karmić dorosłego psa?

Prawidłowe żywienie psa jest niezbędne, aby nasz pupil cieszył się dobrym zdrowiem i kondycją. Częstym problemem właścicieli psów jest przejadanie się psa i jedzenie całego dostępnego pożywienia od razu. Dlatego niezbędne jest wprowadzenie odpowiednich zasad żywieniowych u psa, aby nie doprowadzić do jego przekarmienia i w konsekwencji do nadwagi. Ile razy dziennie podawać psu karmę?

Żywienie psa – najważniejsze zasady

Niezwykle ważny dla zdrowia psa jest rodzaj wybranej karmy. Niezależnie, czy jest to karma mokra, czy sucha powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jedzenie dla psa powinno być dobrane do jego wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Aktywny pies powinien otrzymywać więcej karmy niż jego kolega – kanapowiec. Ważne, aby karma dla psa była też apetyczna, dzięki czemu właściciele unikną wyrzucania jej znacznej ilości. Jeśli pies ma problemy z gryzieniem, najlepiej wybierać karmy mokre lub karmy suche o drobnych granulkach.

Liczba posiłków w diecie psa

Dorosły pies może dostawać posiłek raz lub dwa razy dziennie. Najkorzystniejsze jest podawanie psu karmy rano i wieczorem, dzięki czemu uniknie się niedojadania i późniejszego dotkliwego uczucia głodu. Najlepiej, aby posiłek nie był podawany bezpośrednio przed i po intensywnym spacerze. Warto również zadbać, aby kolacja psa wypadła co najmniej godzinę przed ostatnim posiłkiem, aby czworonóg nie odczuwał silnej potrzeby wypróżnienia się w nocy.

Czy pies może mieć stały dostęp do karmy?

Większość psów nie może mieć stałego dostępu do karmy, gdyż skutkuje to przejadaniem się. Zdarzają się jednak wyjątki, które doskonale kontrolują sobie ilość pobieranej karmy. W takim przypadku pies może mieć np. stały dostęp do suchej karmy, a raz dziennie można mu podawać karmę mokrą.

Przysmaki w codziennym żywieniu psa

Przysmaki dla psa są chętnie wykorzystywane przez właścicieli nie tylko do szkolenia, ale również do rozpieszczania psa. Co więcej, niektóre przysmaki mają pozytywny wpływ na zdrowie i zachowanie psa. Przykładowo kości pomagają usunąć kamień nazębny, a przysmaki do żucia działają na czworonogi uspokajająco i zapobiegają niszczeniu rzeczy. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością przysmaków w diecie psa, gdyż w łatwy sposób można doprowadzić do przekarmienia.

Resztki ze stołu, a zdrowie psa

Podawanie resztek psu może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami, które mogą mieć skutki natychmiastowo lub długofalowe. Ludzkie jedzenie zawiera zbyt dużo soli i cukru, które są szkodliwe dla czworonogów, dlatego nie powinno się go w ogóle podawać pupilom. Resztki ze stołu mogą spowodować biegunki, zaparcia, problemy z nerkami, choroby trzustki i wiele innych problemów. Dlatego lepiej z nich zrezygnować i podawać jedynie jedzenie oraz przysmaki stworzone z myślą o psach.