Posiadanie psa to marzenie wielu z nas. Najczęściej decydujemy się na zakup bądź adopcję szczeniaka. Dzięki temu mamy możliwość wychowania psa. Na posiadanie szczeniaka decydujemy się zwłaszcza, jeśli ma to być nasz pierwszy pies. Na odpowiedni rozwój szczeniaka wpływa wiele czynników.
Jak zadbać o prawidłowy rozwój szczeniaka?
Na rozwój i zdrowie szczeniaka wpływa przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta. Najczęściej właściciele psów decydują się na podawanie suchej karmy. Jest to tani i łatwy sposób. Karmę możemy przechowywać w szczelnym pojemniku. Jednak pamiętajmy, żeby była to dobrej jakości karma dla psa. Na pierwszym miejscu w składzie powinno być mięso. Jest to znak, że karma jest dobrej jakości. Nie warto kupować marketowych karm, które często reklamowane są w telewizji. Zawierają one głównie zboża, które uczulają psy. Zboża są dodatkowo ciężkostrawne. Karmę dla psa dobrej jakości kupimy za około 150 zł za duży worek. Jest to 10-15 kg karmy, co wystarczy na kilka miesięcy dla średniego psa. W przeliczeniu na dzień wyjdzie mniej niż 2 zł za wyżywienie naszego pupila.
Oprócz karmy nie możemy zapominać o przysmakach. Smakołyki będą pomocne w szkoleniu psa. Z kolei nauka nowych komend rozwija mózg psa. Przysmaki przydadzą się również do zabawek węchowych, które to z kolei rozwijają węch psa. A to właśnie ten zmysł jest u czworonogów najbardziej rozwinięty. Węch towarzyszy psom od narodzin aż do śmierci. Zabawy węchowe polegają na tym, że chowamy przysmaki w różnych miejscach i każemy psu ich szukać. Możemy również na spacerze rozrzucić smakołyki w trawie. Do zabaw węchowych dobrze sprawdzi się również mata węchowa. Możemy ją wykonać samodzielnie, lub kupić gotową. Oczywiście w pierwszym wypadku będzie to znacznie tańsze.
W rozwoju psa dobrze sprawdzą się zabawki na inteligencję. Są to różnego rodzaju zabawki, do których wkładamy smakołyki lub karmę. Następnie pies musi wykonać jakąś czynność, żeby wydobyć smakołyki ze środka. Na początku musimy naprowadzić psa na to jak ma wyciągnąć przysmaki. Z czasem jednak nasz pupil powinien nauczyć się samodzielnie korzystać z zabawki.
Spacery to nieodłączny element wspólnego życia z czworonogiem. W ich czasie pies ma szansę poznać nowe zapachy, a także może spotkać inne czworonogi. Dobrze byłoby czasem udać się na spacer z członkiem rodziny bądź znajomym, który również ma psa. W ten sposób zapewnimy naszemu pupilowi rozrywkę. W ten sposób nasz pies nie będzie bał się innych psów. Dzięki temu unikniemy również szczekania na inne czworonogi. Na spacery powinniśmy udawać się w różne miejsce. Jeśli będziemy chodzić stale w te same miejsca, to w przyszłości pies będzie bał się eksplorować nowe tereny.
Pamiętajmy również o regularnych wizytach u weterynarza. Ważne jest szczepienie szczeniaka, które wykonujemy w wieku 2-3 miesięcy. Po tym szczepieniu nasz pupil będzie odporny na choroby wirusowe, którymi mógłby zarazić się od innych czworonogów. Szczepienie to również jedyny sposób na zapobieganie wściekliźnie. Jest to choroba wirusowa, na którą niestety nie ma lekarstwa. Weterynarz może dostrzec oznaki ewentualnych niedoborów składników odżywczych, co pomoże nam zadbać o prawidłowy rozwój psa. Dodatkowo przyzwyczajanie psa do wizyt u weterynarza od małego pozwala zmniejszyć stres zwierzęcia w czasie przyszłych wizyt.