Dlaczego powinniśmy zbierać psie odchody?

Zbieranie psich odchodów nie jest przyjemne, ale ważne jest nie tylko dla utrzymania czystości i higieny w miastach, ale także w celu dbania o nasze środowisko.

Dlaczego powinniśmy zbierać psie odchody?

Szacuje się, że w Polsce jest ponad 6 milionów psów, a to tylko liczba, która została oficjalnie zarejestrowana, wyobraź sobie ilość odchodów, które te psy produkują na co dzień! Szacuje się, że jest to co najmniej 600 ton dziennie. Zarządzanie usuwaniem i utylizacją tych odpadów jest bardzo kosztowne dla miast, a nawet jeśli właściciele, którzy ich nie zbierają, stanowią mniejszość, tworzy to negatywne postrzeganie psów domowych w społeczeństwie. Ponadto, psie odchody stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i innych zwierząt, ponieważ zawierają szkodliwe pasożyty. Jak aspekt sprzątania po psie wygląda od stron prawnej? Przeczytaj o prawie tutaj. 

Inne niebezpieczeństwa związane z psimi odchodami to:

  • Przenoszenie pasożytów i bakterii na dzikie zwierzęta i inne zwierzęta domowe.
  • Zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza wody. Kiedy pada deszcz, odchody mogą trafić do stawów, jezior, rzek itp.
  • Zanieczyszczenie wody pitnej.
  • Niebezpieczne bakterie obecne w kale, takie jak E.coli, giardiasis czy campylobacter.

Rozpowszechniaj tą informację, aby coraz więcej osób zbierało odchody swoich futrzanych przyjaciół z szacunku dla ludzi i środowiska.

Jeśli chcesz zrobić jeszcze więcej dla środowiska, oto kilka pomysłów na to, jak wprowadzić bardziej ekologiczną rutynę:

Biodegradowalne torby

Można je znaleźć w klinikach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych. Torby te są zazwyczaj droższe niż zwykłe torby, ale jeśli chcesz dbać o planetę, są tego warte.

Torby na zakupy wielokrotnego użytku

W Twoim domu piętrzą się plastikowe torby na zakupy? Wykorzystaj je do zbierania odchodów swojego psa! Nie jest to tak wygodne jak noszenie dedykowanych torebek i nie są one biodegradowalne, ale przynajmniej wykonasz recykling zamiast kupować torby produkowane specjalnie do zbierania odchodów Twojego psa.