Lęk separacyjny u psa – jak sobie z tym poradzić?

Lęk separacyjny u psa to problem, z którym spotyka się wielu właścicieli czworonogów. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają psa po raz pierwszy. Pojawienie się zwierzaka w naszym domu to ekscytujący moment w życiu domowników. Na początku każdą wolną chwilę chcemy spędzać z naszym pupilem. Najczęściej jest też tak, że bierzemy psa w czasie urlopu czy wakacji tak, żeby zawsze ktoś był z nim w domu. Kiedy będziemy musieli wrócić do pracy czy szkoły nasz pupil zostanie sam w domu. Nieprzyzwyczajony do takiej sytuacji pies może nadmiernie szczekać i niszczyć różne rzeczy. Jest to właśnie oznaka lęku separacyjnego.

Lęk separacyjny u psa – jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim warto już od pierwszych dni pobytu psa w naszym domu pozwalać mu na chwilę samotności. W ten sposób pokażemy psu, że są chwile kiedy wspólnie spędzamy czas, ale są również momenty, w których on sam musi się czymś zająć. Warto również często wychodzić z domu. Oczywiście nie muszą być to długie wyjścia. Na początku wystarczą takie na kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Z czasem wyjdziemy na godzinę, dwie lub dłużej. W ten sposób pokażemy psu, że kiedy wychodzimy z domu to zawsze wracamy. Dzięki temu kiedy pójdziemy do pracy, pies będzie czekał na nasz powrót. Pamiętajmy również o tym, żeby zawsze przed dłuższym wyjściem zostawić szczeniakowi świeży podkład do nauki czystości, a także karmę i wodę w misce.

Zabawki na przysmaki to dobre rozwiązanie, jeśli zostawiamy psa na kilka godzin. Dotyczy to zarówno szczeniaków, jak i psów dorosłych. Mamy do wyboru wiele zabawek. Warto zostawić jedną w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu, jeśli nasz pupil będzie w danym pokoju nie powinien nic zniszczyć. Tego typu zabawki nie tylko zajmą psa na dłużej, ale również zmęczą go. Dzięki temu będzie spał przez większość czasu. W ten sposób lepiej zniesie samotność. Warto wybrać zabawki z wyższej półki cenowej, gdyż są one wytrzymalsze niż tańsze odpowiedniki. W ten sposób raz zakupione zabawki posłużą psu przez wiele lat. Dobrym sposobem jest również pochowanie przysmaków i karmy w różnych miejscach w domu. W ten sposób kiedy wyjdziemy pies będzie ich szukał. Oczywiście muszą to być miejsca łatwo dostępne dla psa.