Pies i kot – jak je przyzwyczaić je do siebie w jednym domu?

Pies i kot w jednym domu to zazwyczaj kłopoty. Wiele osób tak myśli, gdyż takie są zresztą też stereotypy. Tymczasem jeśli tylko do wszystkiego podejdziemy z głową to adaptacja psa i kota może przebiec o wiele łagodniej a i kontakt między zwierzętami będzie lepszy. Do rozwikłania zagadki odnośnie wzajemnych konfliktów psów i kotów wyjaśnijmy też dlaczego w ogóle dochodzi do kłopotów. Otóż na pierwszy rzut oka widać, że oba zwierzęta dosyć mocno się różnią.

Te różnice zauważają także psy oraz koty co wzmaga w nich niepewność oraz strach. Dodatkowo występują tu tez znaczne różnice odnośnie wrażliwości i charakterów. Jak więc przyzwyczaić je do siebie? Najłatwiej będzie to uczynić, gdy oba zwierzęta są jeszcze małe. Wówczas mają one bowiem znacznie więcej czasu na budowanie relacji i przyzwyczajanie się do siebie. Niestety nie zawsze mamy do czynienia z taką sytuacją. W pozostałych przypadkach należy zawsze brać pod uwagę stres obu zwierząt. Dlatego też wszystko powinno odbywać się ostrożnie oraz łagodnie.

Przed chwilą pierwszego spotkania oba pupile powinny być też nakarmione. Jest to istotne, gdyż dzięki temu nie dojdzie do konfliktu na tym właśnie tle a i nastrój zwierząt powinien być lepszy. Bardzo istotnym jest też zdanie sobie sprawy z tego, że pierwsze spotkanie kota i psa jest kluczowe dla ich dalszych relacji. Jednym z popularniejszych kroków jest wzajemna zamiana zabawek przed spotkaniem. Dzięki temu oba zwierzęta będą miały czas na oswojenie się z zapachem drugiego towarzysza bez konieczności jeszcze go widywania. Kolejnym ważnym elementem już podczas spotkania są posiłki. Absolutną koniecznością jest to, aby zarówno pies, jak i kot jedli posiłki z osobnych misek. Zwracajmy także uwagę na to, aby podawać im posiłki o tych samych porach, aby żaden ze zwierzaków nie czuł zapachów dochodzących z miski tego drugiego.

Oczywiście kroków, które należy podjąć jest jeszcze o wiele więcej, a znaleźć można je w dodatkowych fachowych opracowaniach. Mamy jednak nadzieję, że te przytoczone przez nas pomogą przejść przez trudny proces adaptacji psa do kota w jednym domu.