Na temat kleszczy krąży wiele różnych mitów. Ludzie zastanawiają się, czym tak naprawdę są te małe, szkodliwe pasożyty. Czy to insekty, owady czy może pajęczaki? Mało kto wie tak naprawdę, skąd wywodzą się ci niebezpieczni krwiopijcy. Pozwolimy więc odpowiedzieć sobie na nurtujące wiele osób pytanie: czy kleszcz to pajęczak?
Czy kleszcz to pajęczak?
Tak, kleszcze należą do rodziny pajęczaków. Oznacza to, że całkiem sporo cech łączy ich z wielkimi ptasznikami, egzotycznymi tarantulami, a jeszcze więcej ze zwykłymi pająkami, które doskonale znamy z naszych domów i bliskiego otoczenia.
Cechą wspólną wszystkich wymienionych wyżej stworzeń jest posiadanie głowotułowia, z którego wystają cztery pary odnóży krocznych (służących do przemieszczania się). Z przodu znajdują się oczy oraz dwie pary odnóży gębowych. U pajęczaków brak jest skrzydeł, co między innymi wyklucza z tej rodziny strzyżaka sarniego, często potocznie nazywanego latającym kleszczem.
Sam kleszcz od pająków różni się głównie brakiem odwłoka, który posiadają pająki oraz inni przedstawiciele gromady pajęczaków. Wszystko dlatego, że kleszcze należą do podgromady roztoczy, których budowa jest znacznie mniej skomplikowana.
Czy kleszcz to owad?
Bardzo wiele osób nazywa kleszcze insektami bądź owadami. Oba te określenia są synonimami, jednak opisują gromadę, do której kleszcz nie należy. To pospolity błąd, który bierze się z nadużywania słowa „owad” oraz „insekt” względem niemal każdego „robaka” z wieloma odnóżami. Aby wyjaśnić czemu nie powinno się nazywać kleszcza owadem lub insektem, należy przejść do wyjaśnienia co te słowa oznaczają.
Owady to inaczej gromada stawonogów, będąca zdecydowanie najliczniejszą grupą zwierząt na świecie. Większość z nich pozostaje cały czas nieodkryta. Mimo że naukowcy udokumentowali istnienie ponad miliona gatunków owadów, wciąż szacuje się, że tych nieopisanych naukowo może być od 5 do nawet 30 milionów gatunków. Mają one olbrzymie znaczenie w rozwoju przyrody i były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego latania. Do tej gromady należą między innymi motyle, muchówki, chrząszcze, błonkówki, a także komary, pchły czy owady bezskrzydłe takie jak rybiki.
Kleszcze – pajęczaki i pasożyty
Dlaczego tak ważne jest prawidłowe nazewnictwo? Im więcej wiemy na temat kleszczy, tym łatwiej jest nam się przed nimi bronić. Większa świadomość zagrożenia, jakie niosą za sobą kleszcze pozwala lepiej zabezpieczać zarówno ludzi, jak i zwierzęta domowe przed chorobami odkleszczowymi, które w ekstremalnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci.